Marzysz o własnym, stylowym i energooszczędnym domu lub właśnie zaczynasz jego projektowanie? Koniecznie poznaj korzyści, jakie niesie ze sobą zainstalowanie systemu rekuperacji! Jak on działa? Na jakie oszczędności pozwala i kiedy należy zaplanować projektowanie wentylacji?
Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, polega na tym, że powietrze zużyte jest wywiewane z wnętrz domu poprzez specjalny system instalacji. Gdy dociera ono do rekuperatora, oddaje swoje ciepło tuż przez wydostaniem się poza obręb budynku. To ciepło ogrzewa świeże i chłodne powietrze, które jest nawiewane do środka budynku. Nie mieszają się jednak ze sobą, co gwarantuje najlepszą jakość powietrza wewnątrz domu.
Zanim dostanie się ono do środka, przechodzi także przez specjalne filtry, które usuwają z niego kurz, pyły, bakterie, uciążliwe zapachy i inne zanieczyszczenia.
Inwestycja warto swojej ceny
Rekuperator nie tylko dostarcza do domu świeże i czyste powietrze, które ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Pozwala również na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie nawet o 50%! Dzieje się tak, ponieważ przy wentylacji mechanicznej nie trzeba (tak jak w przypadku grawitacyjnej) otwierać okien niezależnie od pory roku – to system zapewnia stały napływ świeżego powietrza.
Projektowanie wentylacji mechanicznej jest kluczowe
Aby instalacja systemu rekuperacji działała prawidłowo, zapewniała powietrze najwyższej jakości i pozwalała na zaoszczędzanie pieniędzy, musi być prawidłowo zaplanowana przez profesjonalistów.
Przede wszystkim projektowanie wentylacji mechanicznej trzeba wziąć pod uwagę najpóźniej na etapie planowania domu, ponieważ niezbędne jest poprowadzenie instalacji przez większość pomieszczeń. Ewentualnie, można ją także uwzględnić przy gruntownym remoncie całego domu.