Drewno jest bardzo chętnie wybieranym surowcem do budowy domów jedno i wielorodzinnych. Charakteryzuje je bowiem niesamowita lekkość, sprężystość oraz wytrzymałość, które są niezwykle pożądane w budownictwie. Domy kanadyjskie, czyli w całości składające się z drewna, są bardzo stylowe, piękne i solidne, dzięki czemu coraz częściej można je spotkać w Polsce. Jeśli zależy nam na tym, aby dom był wytrzymały, solidny i odporny na działanie szkodliwych czynników, jednak preferujemy klasyczne i tynkowane wnętrza, zawsze możemy też zdecydować się na modele szkieletowe. W takim przypadku cała konstrukcja będzie wykonana z drewna, zachowując jego najlepsze właściwości i parametry techniczne, natomiast wykończenie jej może być już betonowe i tynkowe. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ łączy w sobie najlepsze cechy domów drewnianych i murowanych. Zanim jednak podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto dowiedzieć się na ten temat zdecydowanie więcej i przykładowo sprawdzić, jakie są etapy budowy domu szkieletowego. Tylko wtedy będziemy mogli dokonać wyboru, który będzie dla nas jak najbardziej korzystny i przyszłościowy.
Najważniejsze zalety domu szkieletowego
Choć kluczowe kwestie zostały już wspomniane na samym początku, to należy jeszcze docenić wszystkie korzyści finansowe, które przyniesie nam wybór domu szkieletowego. Dzięki temu, że konstrukcja jest wykonywana z drewna, charakteryzuje się świetną i ponadprzeciętną wytrzymałością, solidnością oraz odpornością na różnego rodzaju urazy mechaniczne oraz działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, w tym wilgoci. Musi po prostu zostać odpowiednio wykonana i zakonserwowana, dlatego kluczowe są poszczególne etapy budowy domu szkieletowego. Dzięki temu wytrzyma nawet kilkadziesiąt lat, a znane są również przypadki, gdy taki dom stał ponad sto lat w świetnym stanie. Oczywiście korzystnie przekłada się to na kwestie finansowe, ponieważ wystarczy nam na bardzo długo i nie będziemy musieli przeznaczać dużych sum pieniędzy na jego częstą renowację. Poszczególne etapy budowy domu szkieletowego ze względu na wykorzystanie drewnianej konstrukcji trwają również dużo krócej i są dużo tańsze, co pozwala zaoszczędzić naprawdę duże sumy pieniędzy. Jest to ważne dla każdego inwestora, szczególnie takiego, który nie mógłby sobie pozwolić na tradycyjne rozwiązania.
Etapy budowy domu szkieletowego – najważniejsze informacje
Warto wiedzieć, że poszczególne etapy budowy domu szkieletowego oznaczają konkretne działania przybliżające zamknięty stan. Najpierw przygotowuje się fundament i wylewkę, następne stawia całą konstrukcję z drewna. Etapy budowy domu szkieletowego to również wewnętrzne i zewnętrzne wykończenie ścian – kolejność różni się w zależności od podejścia i praktyki firmy budowlanej. Później pozostają już wyłącznie prace wykończeniowe i aranżacyjne, a w krótkim terminie nawet przeprowadzka. Całość szczegółowo została opisana tutaj: https://drewdom.com/etapy-budowy/. Będziemy mogli więc szybko i oszczędnie postawić swój wymarzony dom, który przetrwa całe dekady.