Dom klasyczny czy nowoczesny?
Wybór gotowego domu bądź samego projektu nie należy do najłatwiejszych. Możliwości jest teraz tyle, że w dużej mierze ciężko jest zdecydować, co nam się tak naprawdę podoba. Z jednej strony to dobrze, ponieważ mamy do wyboru domy, które różnią się między osobą, które cechuje coś innego. Gdyby wszystkie domy miały być takie same, to by było dość nudno. A warto pamiętać, że dom ma być nie tylko funkcjonalny, ale także powinien cieszyć oko. Trendy w budownictwie się zmieniają nieustannie, jednak nie zawsze mają się one z grono wielbicieli. Klasyczne rozwiązania bywają często niezastąpione, dlatego warto na początku się zastanowić, czy to, co jest na topie w danym momencie, odpowiada naszym potrzebom. Nie każdy z nas lubi minimalizm czy aż nadto otwarte przestrzenie. W związku z tym warto mocno zdefiniować sobie na początku, czego chcemy, czego oczekujemy od nowego lokum, aby móc w pełni się z niego cieszyć i z niego korzystać.
Domy klasyczne
Są wszystkim raczej dość dobrze znane. To przeważnie domy średniej wielkości, o powierzchni użytkowej około 120 m2. Kiedyś rzadko kiedy stawiało się domy mniejsze, ponieważ nie miały one być alternatywą dla mieszkania w bloku, ale czymś znacznie większym, bardziej komfortowym. Obecnie buduje się domy, które mają nawet 50m2. Wiele osób uważa, że inwestując w dom inwestuje się analogicznie w większy metraż i nie da się ukryć, że coś w tym jest. Klasyka odnosi się do samego budynku, ale też i wnętrza. Zacznijmy od tego pierwszego. Mając na myśli sam budynek chodzi o jego kształt. Klasyczny, piętrowy dom, przeważnie o elewacji w różnych odcieniach żółci, ze spadzistym dachem obłożonym czerwonymi lub bordowymi dachówkami. Do tego okna, białe, plastikowe, w salonie okno balkonowe. Oczywiście nie może zabraknąć balkonu i metalowej poręczy, często zdobionej. Taki typ domu głęboko zapadł w pamięć i wybiera się go do dziś. Jeśli chodzi o wnętrze, to niegdyś nie było mody na otwarte przestrzenie. Każde pomieszczenie było zamknięte – oddzielny salon, kuchnia, jadalnia oraz pozostałe pokoje. O ile młodsze osoby mogą preferować jednak inny układ, o tyle starsze osoby są wierne klasyce i nie chcą łączyć wszystkiego w jedną całość.
Domy nowoczesne
Wystarczy prześledzić chociażby nowe inwestycje w różnych miastach, aby zobaczyć, że akcenty nowoczesne w budownictwie są mocno zauważalne. Zaczynając od samego projektu domu – modne są bryły z prostym dachem lub domy przypominające stodołę, jak projekty stodoły nowoczesnej Domato. Już nie stawia się tak mocno na posiadanie piętra. Otwarte pomieszczenia usytuowane na parterze cieszą się dużą popularnością. Zamiast piętra większość decyduje się na poddasze, które można odpowiednio zagospodarować. Ale oczywiście pozostają i tacy, którzy jak już inwestują w dom, to chcą mieć dwa piętra minimum. Jeśli chodzi o wnętrze to rzeczywiście od jakiegoś czasu łączy się kuchnię z salonem. Otwarta przestrzeń często pomaga przy np. dopilnowaniu dzieci.
Dom zamiast mieszkania
Patrząc na coraz wyższe ceny mieszkań nie dziwi to, że sporo osób, mając do wyboru kupno mieszkania albo domu, decyduje się na to drugie. Mieszkanie nigdy nie zastąpi domu, nawet jeśli będzie usytuowane na parterze z dodatkowym mini ogrodem do dyspozycji. Oczywiście taki dodatek jest mile widziany i na pewno bardziej atrakcyjny od mieszkania na piętrze, które ma tylko balkon, ale to i tak nie to sam co dom. Jeśli więc mieszkanie poza miastem, w spokojnej okolicy jest tym, czego pragniemy, to warto pomyśleć o budowie domu.
Krok 1
Wybór działki – bardzo istotny. Liczy się przede wszystkim lokalizacja. Zbyty oddalone od cywilizacji działki to niezbyt dobra opcja. Trzeba pomyśleć o dostępie do komunikacji miejskiej, odśnieżaniu drogi dojazdowej zimą, bliskości punktów takich jak szkoła, przedszkole, sklepy, apteki, przychodnia i tak dalej. Warto też mimo wszystko mieć sąsiadów. Samotnie stojący dom może kusić, a w sąsiedztwie zawsze bezpieczniej i też raźniej. Dlatego warto o tym wszystkim pomyśleć. Nie bez znaczenia jest też wielkość działki. To do niej dobiera się projekt domu – nie na odwrót.
Krok 2
Wybór odpowiedniego projektu. Na rynku działa wiele biur architektonicznych, dlatego na brak możliwości nie można narzekać. Wstępnie warto sobie poprzeglądać projekty dostępne w sieci. Wizualizacje domu i wnętrza wiele ułatwiają. Można od razu zobaczyć, czy dom będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania. Przy projektach dostępne są również przeważnie pełne kosztorysy. Na przykład, jeśli interesuje nad dom w typie stodoły, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło nowoczesna stodoła kosztorys i od razu będziemy wiedzieli co i jak. To pomocne, ponieważ każdy z nas ma jakieś limity, jeśli chodzi o budżet. Dobrze jest więc wszystko odpowiednio rozplanować, aby nie martwić się potem, że na coś może nam nie wystarczyć. I tutaj dochodzi oczywiście kwestia związana z wielkością działki. Jeśli mamy działkę wąską, wtedy skupiamy się na projektach dedykowanych działkom o takim kształcie. Jeśli mamy działkę sporych rozmiarów, wtedy ma się znacznie szerszy wybór – domy parterowe, piętrowe, z poddaszem, garażem a czasem nawet bliźniaki, jeśli budujemy się na przykład z rodzeństwem.
Krok 3
Wybór ekipy budowlanej. Tu warto podejść poważnie i wnikliwie do sprawy, aby znaleźć naprawdę dobrych i sprawdzonych fachowców. To nie lada wyzwanie, szczególnie obecnie, kiedy na rynku jest coraz mniej specjalistów. Zadnim zdecydujemy się na konkretną firmę, dobrze jest zweryfikować ich poprzednie realizacje. Rekomendacja firmy również jest mile widziana.