Zakup nowego sprzętu do odtwarzania dźwięku, w tym kolumn głośnikowych, jest dla niektórych dopiero początkiem w budowaniu najlepszej jakości domowego zestawu audio. Kolejnym krokiem znacznej poprawy jakości dźwięku, do uzyskania stosunkowo niewielkim kosztem, są odpowiednio dobrane kable głośnikowe. Dla nowicjuszy wybór może okazać się jednak nie lada wyzwaniem, bowiem profesjonalne teksty i poradniki bywają z początku ciężkie do zrozumienia. Co w takim razie warto wiedzieć, jeśli decydujemy się na zakup kabli głośnikowych?
Dlaczego kable głośnikowe są ważniejsze, niż może się wydawać?
Na początek warto jednak wyjaśnić, o czym jest mowa. Kable głośnikowe to nic innego jak jeden z elementów systemu dźwiękowego, służącego do odtwarzania muzyki i filmów. Wielu osobom ta część całego systemu może się wydawać nieszczególnie istotna dla końcowego efektu, jednak nic bardziej mylnego. Choć pozornie przewody głośnikowe służą jedynie do łączenia elementów domowego soundsystemu, to mają one jednak znaczący wpływ na jakość dźwięku. Jaką w takim razie różnicę można zaobserwować, porównując najsłabszej jakości kable do tych od lepszych marek? Cóż, przede wszystkim zauważalne stają się poziomy danych pasm, wyraźniej słychać szczegóły i drobne niuanse w utworach, a dźwięk staje się bardziej przestrzenny. Wystarczy raz usłyszeć różnicę w jakości dźwięku, by słyszeć ją później za każdym razem.
Czym kierować się w wyborze kabli głośnikowych?
Nie będzie więc zaskoczeniem ani tajemnicą, że chcąc uzyskać najlepszą jakość dźwięku, należy postawić na kable głośnikowe renomowanej marki, wykorzystującej w procesie produkcji najlepsze gatunkowo materiały. Co to oznacza w praktyce? Oto elementy, na które należy zwrócić uwagę.
Grubość kabli głośnikowych
Wyróżnia się dwa rodzaje budowy kabli głośnikowych, zwyczajny i pleciony, nie ma to jednak większego znaczenia dla jakości dźwięku. Istotne jest natomiast to, aby średnica przewodu nie była mniejsza od 1 mm2. W zależności od konkretnej mocy danego sprzętu audio poleca się użycie przewodów na podstawie przyjętych zaleceń:
- 0-70 W – 1,5 mm2
- 70-120 W – 2,5 mm2
- 120-200 W – 4 mm2
Jaki rodzaj miedzi w kablach głośnikowych?
Chcąc osiągnąć dobrą jakość dźwięku, koniecznie należy wybrać kable głośnikowe z dobrej jakościowo miedzi. Czystość miedzi na poziomie stuprocentowym gwarantuje najlepsze przewodzenie prądu elektrycznego, a co za tym idzie najwyższą jakość dźwięku. W celu obniżenia kosztów produkcji stworzono jednak alternatywę dla kabli głośnikowych miedzianych (oznaczanych jako CU) i zaczęto proponować nabywcom aluminiowy drut pokryty cienką warstwą miedzi. Kable te oznaczone są literami CCA. Przy sprzęcie niższej jakości nie ma to większego znaczenia. Jeśli jednak chcemy osiągnąć najlepsze możliwe brzmienie, konieczne będzie zainwestowanie w kable miedziane. Cechują się one najlepszą przewodnością i są przy tym bardzo wytrzymałe.
Jakość wtyków w kablach głośnikowych
Oprócz grubości kabli głośnikowych i materiału, z którego zostały wyprodukowane, niezwykle istotne są także wtyki, łączące kable ze sprzętem audio. Ważne, aby były wykonane z jak najlepszych gatunkowo materiałów i charakteryzowały się trwałym, odpornym na wpływ czynników zewnętrznych pokryciem. Solidne wtyki w kablach głośnikowych są nie mniej ważne niż same przewody – ich gorsza jakość może mieć taki sam wpływ na brzmienie.