Każdy dom musi zostać zaopatrzony w odpowiednie kable telekomunikacyjne, najlepiej wysokiej jakości i renomowanego producenta. To właśnie one tworzą podstawowe medium transmisji dźwięku, obrazu oraz różnych innych danych. Na rynku dostępne są kable telefoniczne, komputerowe i montażowe, a także alarmowe – każdy z nich spełnia w domu określone zadania. Mogą one posiadać wiele różnych zastosowań w zależności od potrzeby. Warto także pamiętać, że można je kupić nie tylko we wszelkiego rodzaju marketach, ale także hurtowniach elektrycznych. Za co będą odpowiedzialne w Twoim domu? Jak wybrać najlepsze kable telekomunikacyjne? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Zastosowanie kabli telekomunikacyjnych
Kable zwane telekomunikacyjnymi obejmują kabel telefoniczny, komputerowy oraz montażowy, a także alarmowy, które mogą posiadać różne zastosowania. Posłużą do podłączania telefonów stacjonarnych (stopiono wypieranych przez telefony komórkowe, jednak ciągle obecne w polskich domach i firmach) oraz domofonów. Natomiast przewody wykorzystane przy instalacji alarmów wokół nieruchomości, zapewnią prawidłowe funkcjonowanie rozmaitych czujników, systemów alarmowych oraz poszczególnych modułów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie kable telekomunikacyjne, a dokładniej ich konstrukcja, umożliwia tworzenie instalacji wewnętrznych o stosunkowo niskim napięciu. Są to właśnie wcześniej wspomniane instalacje telefoniczne, alarmowe czy zdalnego sterowania.
Mogą one zostać podwieszone na podporach prefabrykowanych bądź drewnianych, ułożone w kanalizacji kablowej oraz w ziemi, zastosowane w środowiskach o niewielkim, średnim lub wysokim zagrożeniu uszkodzeniami mechanicznymi, a także w miejscach charakteryzujących się wysokim ryzykiem wystąpienia pożaru.
Jak wybrać odpowiednie kable telekomunikacyjne?
Jeśli szukamy właściwego kabla telekomunikacyjnego do zastosowania w swoim domu, musimy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, jakie funkcje ma on tam spełniać. Warto bowiem pamiętać, że jego prawidłowe funkcjonowanie będzie w dużej mierze uzależnione od tego, czy jest przeznaczony do montowania wewnątrz czy na zewnątrz budynku, czy może być podwieszany na słupach lub czy dostosowany jest do wilgotnego środowiska. Modele do zastosowania na zewnętrz powinny być odporne na działanie promieni słonecznych, wilgoci, uszkodzenia mechaniczne oraz gryzonie. Z kolei wewnętrzne muszą być ognioodporne i nieemitujące szkodliwych toksyn.