Dostęp do czystej wody jest czymś podstawowym w każdym budynku mieszkalnym, dodatkowo, również odprowadzanie ścieków w komfortowy sposób poprzez kanalizację staje się powoli standardem. Jednakże, rozwijanie i budowa sieci wodociągowych jest zajęciem bardzo trudnym, które wymaga wielu prac w terenie, które dodatkowo ingerują w istniejący krajobraz. W jaki sposób można więc taką sieć rozwijać, aby zadanie to mogło zostać wykonane szybko i sprawnie? Z jakich sposobów korzystać, aby prac ziemnych i wykopów było jak najmniej? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług podwykonawców – takich jak chociażby firma Terlan – którzy dysponują odpowiednim sprzętem oraz wiedzą, zarówno o tradycyjnych metodach budowy sieci wodno- kanalizacyjnej jak i o tych nowoczesnych, takich jak chociażby przewiert sterowany.
Na czym polegają nowoczesne technologie, które można wykorzystać?
Są to przede wszystkim takie sposoby, dzięki którym budowa sieci wodociągowej odbywa się praktycznie bez konieczności ręcznego wkopywania rur. Dlatego też poprzez przewiert sterowany możemy w jak najmniejszym stopniu ingerować w krajobraz i niszczyć poszczególnych posesji odbiorców przyłącza, ale też możemy skrócić czas wykonania całego projektu, dzięki znacznemu ograniczeniu robót ziemnych, które są bardzo czasochłonne.
Każdy projekt musi się oczywiście rozpocząć od przygotowania szczegółowej dokumentacji, w której zostanie zamieszczony szczegółowy projekt tego, co ma zostać zrobione. Taka dokumentacja jest podstawą dla każdego, nowego przyłącza wodno- kanalizacyjnego i powinna zostać opracowana przez osobę, która ma w tym temacie spore doświadczenie. Konieczne jest też posiadanie przez taką osobę odpowiednich uprawnień.
W jaki sposób wkopywane są rury? Budowa odbywa się poprzez zastosowanie technologii przewiertu sterowanego. Na początku prac, w miejscu, które zostanie oznaczone jako startowe, wykonywany jest wykop umożliwiający wykonanie otworu pilotażowego, który zostanie rozwiercony do takiej średnicy, jaką ma rura, jaką mamy wprowadzić pod ziemię. Następnie, za pomocą specjalnej maszyny, wykonywany jest specjalny odwiert sterowany. Do tego celu nie wykorzystuje się jeszcze tych docelowych rur oraz materiałów budowlanych, z jakich ma finalnie powstać przyłącze, a jedynie są wykorzystywane specjalne rury osłonowe, kable lub dopasowane do tego celu przewody. Po wykonaniu odwiertu będzie można wciągnąć pod ziemię docelowe elementy instalacji, które będą tam umiejscowione na stałe.