Podłogi to ten element mieszkania, który wymieniamy niezwykle rzadko. Wynika to ze względów praktycznych: podłogi nie wymienia się tak łatwo jak przemalowuje ściany. Dlatego też wybierając podłogi do domu należy dogłębnie przemyśleć tą decyzję i wybrać takie podłogi, które posłużą nam latami i zawsze będą wyglądały dobrze.
Wybierając podłogi do mieszkania należy przede wszystkim wziąć pod uwagę w jakim pomieszczeniu ma się znaleźć dana podłoga. Nie każdy rodzaj podłogi dobrze sprawdza się bowiem w każdym pomieszczeniu. Wykładziny nie nadają się szczególnie do kuchni, w kuchni bowiem łatwo o okruchy, rozlane ingrediencje i tłuste plamy, co oznacza, że wykładzinę będzie trzeba często nie tylko odkurzać, ale także czyścić, a może się okazać, że tłustych plam nie da się usunąć. Podobnie parkiety nie nadają się do łazienek, bo choć są trwałe to jednak źle reagują na dużą wilgoć, która je niszczy. Dlatego parkiet w łazience się nie sprawdzi, co innego podłoga z desek z tropikalnych drzew, te odporne na wilgoć gatunki można z powodzeniem układać na podłogach łazienkowych.
Wśród najpopularniejszych i najczęściej wybieranych rodzajów podłóg należy wymienić: parkiety, panele, inne podłogi drewniane, płytki ceramiczne, płytki kamienne (np. granitowe czy marmurowe), wykładziny. W ubiegłym roku modne stały się także podłogi betonowe z racji tego, że materiał ten stał się popularny tak w architekturze jak i aranżacji wnętrz, w tym roku natomiast obserwujemy wzrost zainteresowania lastriko. Każde z tych pokryć podłogowych ma swoje wady i zalety, którym należy przyjrzeć się bliżej.
W przypadku parkietu jego ogromną zaletą jest wytrzymałość i trwałość a także bardzo dobra izolacyjność termiczna. Wygląda naturalnie i jest ciepły. Ponadto nie przyciąga kurzu przez co jest zalecany alergikom. Zaletą parkietu jest równie to, że można go wiele razy cyklinować i lakierować przez co dziesiątkami lat będzie wyglądał jak nowy. Wśród wad parkietu największą jest jego cena i fakt, że musi go układać specjalista, ponadto parkiety raczej nie nadają się pod ogrzewanie podłogowe.
Panele to tańsza alternatywa w stosunku do parkietu, są też dużo łatwiejsze w montażu i w zasadzie natychmiast gotowe do użytku, można je też stosować na ogrzewaniu podłogowym. Są łatwe w utrzymaniu czystości i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak są mniej trwałe niż parkiet i nie można ich odświeżyć, więc jeśli się zniszczą nadają się wyłącznie do wymiany. Ponadto elektryzują się przez co przyciągają kurz i sierść zwietrzą oraz nie tłumią odgłosu kroków.
Deski warstwowe to podobnie jak parkiet naturalnie wyglądająca podłoga, można ją odrestaurować, choć nie da się ich cyklinować, bowiem najczęściej jedynie wierzchnia warstwa takich desek wykonana jest ze szlachetnego drewna, pozostałe to zwykłe drewno. Deski warstwowe nadają się na ogrzewanie podłogowe, montuje się je łatwo i zaraz są gotowe do użytkowania. Jednak są stosunkowo drogie.
Płytki ceramiczne to rodzaj podłóg najczęściej wykorzystywanych w kuchniach i łazienkach w dużej mierze wiąże się do z dostępnością cenową oraz trwałością takich płytek. Płytki ceramiczne mają dużą rozpiętość cenową, luksusowe płytki mogą być bardzo drogie, ale są także płytki, które stanowią zakup na każdą kieszeń. Płytki te są odporne na wilgoć, ścieranie oraz detergenty, a przy tym łatwo utrzymać je w czystości. Są jednak zimne w dotyku można je jednak stosować na ogrzewanie podłogowe, jeśli coś w nie uderzy mogą pęknąć.
Płytki i podłogi kamienne w tym marmurowe to najczęściej spory wydatek, na który nie każdego stać. Ponadto kamień jest zimny w dotyku, jednak takie podłogi nadają się na ogrzewanie podłogowe. Marmur to elegancki materiał, dostępny w wielu kolorach i rodzajach, jednak matowieje, dlatego wymagana jest impregnacja, może także ulegać uszkodzeniom mechanicznym. Granit natomiast to bardziej trwałe podłogi odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie pękają, są odporne na detergenty oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Płytki kamienne są śliskie dlatego należy je zabezpieczać specjalnymi środkami, aby zmniejszać ryzyko pośliźnięcia się. Takie podłogi mogą przetrwać nawet całe stulecia.
Wykładziny są miłe i ciepłe w dotyku, na rynku można znaleźć wiele różnorodnych rodzajów i kolorów wykładzin. Dodatkowo stanowią dobrą izolację cieplną i akustyczną. Ich zaletą jest także cena i stosunkowo łatwy sposób montażu, natomiast wśród wad należy wymienić trudności z utrzymaniem ich w czystości oraz fakt, że mogą pochłaniać zapachy.